Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

Historia przedszkola

Nasze przedszkole istnieje od 1952 roku. Budynek znajduje się w cichej i spokojnej okolicy. Przedszkole otoczone jet zielenią, która zachwyca nas swoją magią o każdej porze roku.

 

Dysponujemy przestronnymi i słonecznymi salami. Dzieci bawią się i uczą w czterech grupach. Sale są kolorowe i przytulne, wyposażone w zabawki i pomoce dydaktyczne. Z każdej sali jest wyjście do ogrodu przedszkolnego. Wszyscy nauczyciele ukończyli studia wyższe licencjackie lub magisterskie.

 

Cześc z nich uzyskała dodatkowe kwalifikacje na studiach podyplomowych i kursach kwalifikacyjnych. Nasze przedszkole jest organizatowem Gminnego Przeglądu Teatrzyków Przedszkolnych i Gminnej Startakiady Przedszkolnej.

 

Przedszkole zakładowe Cukrowi "Zbiersk" - HISTORIA

 

W związku z rozwojem Akcji Socjalnej wyrażającej się troską Rządu Ludowego o dobro człowieka, zapewnienie mu jak najbardziej dogodnych warunków pracy, przede wszystkim zachęcenie kobiet do podejmowania pracy zawodowej poprzez roztoczenie pełnej opieki nad ich dziećmi, wyłania się w planach Cukrowni projekt wybudowania nowego ośrodka wychowawczego dla najmłodszych dzieci. W roku 1950 projekt budowy nowego przedszkola zostaje zatwierdzony (budynek zaprojektowany przez: Miastoprojekt-Północ Przedsiębiorstwo Projektowania Budownictwa Miejskiego oddział w Poznaniu). Budowę rozpoczęto w roku 1951, a oddano do użytku w 1952 r. Dyrektorem Cukrowni "Zbiersk" był wówczas Roman Uklejewski, kierownikiem Akcji Socjalnej Zygmunt Kasprzak.

 

Kierowniczką nowego przedszkola została p. Kazimiera Wlaźlak, nauczycielkami p. Stefaia Jankowska i Zofia Guźniczak, a od 1953 r. p. Zofia Niepolska. Intendentką była p. Kazimiera Czarnojańczyk; kucharkami były p. Franciszka Karolewska i Helena Koniusz; sprzątaczkami p. Danuta Janas i Genowefa Krzyżaniak, a ogrodnikiem i palaczem p. Władysław Krzyżaniak.

 

Przedszkole Cukrowni "Zbiersk" w Zbiersku należało do najpiękniejszych przedszkoli przyzakładowych zarówno pod względem urządzenia jak i wyposażenia. Budynek można było podzielić na trzy części. Od strony południowej znajdują się trzy duże sale zajęć, wyłożone parkietem. Ściana południowa każdej sali to trzy duże okna oraz oszkolne drzwi prowadzące z sal na taras betonowy, na którym w okresie letnim dzieci leżakują lub można na nim przeprowadzić zajęcia. W każdej sali na odpowiedniej dla dzieci wysokości znajdują się długie tablice. We wnękach ściany północnej umieszczone są półki z przedrodami, po jednej dla każdego dziecka, w którym znajdują się długie tablice. We wnękach ściany północnej umieszczone są półki z przegrodami, po jednej dla każdego dziecka, w którym przechowuje swoje zabawki, robótki i przybory do zajęć, są również półki., w których dzieci przechowują swoje koce i poduszki, które służą im do odpoczynku po obiedzie.

 

Wzdłóż sal prowadz korytach, który podzielony jest na dwie części. Część przy wejściu to mała poczekalnia dla rodziców, w której znajduje się kącik z broszurami i czasopismami dla pedagogizacji rodzicó oraz regulamin przedszkola, rozkład dnia, codzienny jadłospis.

 

Od strony północnej budynku znajduje się kancelaria, dalej izolatka, pokój lekarski, ubikacje i skład leżaków, a po środku nieoddzielona ścianą od korytarza szatnia z umywalkami po dwóch wewnętrznych ścianach. Umywalek jest 18 z bieżącą ciepłą wodą. Nad każdą umywalka lustro z pudełka z przyborami do mycia. W ubikacjach dziecinnych znajdują się wanny i natryski. Za salami w poprzek budynku znajduje się jadalnia, w której posiłki spożuwać może 60-cioro dzieci (dwie grupy). Trzecia grupa jada w sali zajeć, połączonej z jadalnią kilkuskrzydłowymi drzwiami znajdującymi się w ścianie frontowej. Za jadalnią znajduje się kuchnia, magazyn żywnośiowy, skład bielizny. Przedszkole posiada własne centralne ogrzewanie i jest zelektryfikowane. Wokół przedszkola znajduję się piękny duży ogród.

 

W ogrodze rosną m.in. kasztanowce, klony, brzozy, leszczyna oraz liczne krzewy wokół ogrodzenia ogrodu. W 1955 roku na terenie ogrodu przedszkolnego wybudowany został basen otwardy z brodzikiem, a także pergola, po której pieły się róże. Nadzór finansowy nad przedszkolem pełnił kierownik działu socjalnego p. Zygmunt Kasprzak, a od 1954 r. p. Antoni Januszkiewicz.

 

Od początku swojej działalności przedszkole w miesiącu lipcu organizowało połkolonie dla dzieci pracowników Cukrowni. Na półkolonie uczęszczały dzieci w wieku od 3 -10 lat. Akcja socjalna Cukrowni "Zbiersk" wraz z Komitetem Rodzicielskim organizowała dzieciom przedszkolnym wiele uroczystości między innymi choinka, Dzień Dziecka, wycieczki przedszkola w Stawiszynie, do przedszkola "Pluszowni" w Kaliszu, a w następnych latach do Wrocławia, Gołuchowa, Poznania.

 

W roku szkolnych 1961/62 Przedszkole przeszło pod Wydział Oświaty w Kaliszu i otrzymało nazwę "Przedszkole przy Cukrowni "Zbiersk" w Zbiersku". W latach 1958-1979 stanowisko kierownicze piastowała p. Zofia Szymańska. W roku 1974 organem prowadzącym zostaje Gminny Dyrektor Szkół W Zbiorczej Szkole w Stawiszynie. W latach 1979-1991 dyrektorem była p. Janina Ignasiak, w latach 1991-1999 p. Jadwiga Senkowska, a od roku 1999 stanowski dyrektora zajmuje p. Małgorzata Kosmala.

 

W ciągu całej działalności przedszkole przyjmowało praktykantki z liceów pedagogicznych z Ostrowa Wlkp., Piły, Poznania, a także Wyższych Uczelni z Bydgoszczy, Poznania, Częstochowy i Łodzi.

 

Przedszkole w Zbiersku to ośrodek dydaktyczno-kształcący. Wielokrotnie odbywały siętu konferencje metodyczne czy zespołów samokształceniowych z najbliższego terenu. Gośćmi przedszkoal byli nauczyciele, a także delegacje dyrektorów, doradców metodycznych z gminy, powiatu, województwa, a nawet zza granicy. Przez 50 lat przedszkole zapewniało wychowankom jak najlepszy start edukacyjny, przemierząc burzliwy okres transformacji, zmiany ministrów Edukacji Narodowej, kolejnych reform.

 

Od począrku istnienia corocznie przedszkole otacza opieką około 100 dzieci ze środowiska Zbierska w przedziale wiekowym od 3 do 6 lat. Od 1992 roku organem proawdzącym jest Urząd Gminy i Miasta Stawiszym, natomiast Nadzór Pedagogiczny pełni Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatura w Kaliszu.

 

 

 

 

Data dodania: 2018-08-28 15:51:18
Data edycji: 2018-08-28 16:42:14
Ilość wyświetleń: 2403
godło Polski - link do strony głównej
Kontakt

62-830 Zbiersk

ul. Zbiersk Cukrownia 81

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej